Menu
Program. AVR s STK200 a PonyProg2000
Prinášam vám pokračovanie článku o stavbe programátora STK200. Dnes sa oboznámime s programovacím prostredím PonyProg200 a jeho využitím pre ATmega8. ...
Ak už máme zostrojený celý programátor a skontrolované prepojky, môžme začať programovať. Ako najlepšie riešenie je použiť program PonyProg2000 (http://www.lancos.com/ppwin95.html).
Program je nenáročný a jednoduchý. Umožňuje programovať radu procesorov cez seriový aj paralelný port. Ďalej sa budem venovať programovaniu ATmegy8. Pre ostatné procesory je postup podobný.
Stiahneme a nainštalujeme si PonyProg2000 z uvedenej stránky (na obrázkoch bude postup z verzie 2.07c). Do pätice programátora zapojíme procesor a programátor zapojíme na paralelný port pc. Spustíme PonyProg. Pri spustení nás samotný program upozorní na nutnosť vybrať a kalibrovať komunikačný port s programom v pc.
Postupujeme v menu nasledovne: Setup -> Interface Setup.
Pre ATmegu8 a paralelný port bude konfigurácia vyzerať nasledovne:
Nastavený bude port LPT, systém komunikácie AVR ISP I/O a reset necháme nezaškrtnutý.
Pokračujeme stlačením tlačítka Probe.
Program musí odpovedať hláškou Test OK. V opačnom prípade je niečo zle. Buď je zle pripojený procesor v programátore (chýba mu napájanie), alebo je vypnutý v pc LPT port.
Ak sa nám podarilo nadviazať komunikáciu, pokračujeme kalibráciou.
Stlačime v menu Setup -> Calibration.
V dialógovom okne odklikneme Yes. Program musí odpovedať hláškou Calibration OK.
Potrebujeme už len zvoliť typ procesora buď cez menu Device, alebo v pravej hornej časti okna programu. Nastavíme podľa obrázku.
Teraz nastáva okamih pravdy :D.
Z menu zvolíme nasledovný postup: Command -> Read All.
Ak sme postupovali správne a všetko je v poriadku, načíta sa z procesora jeho obsah. Pokiaľ sa počítač stále tvári že nevie kde je sever :), prezrite si sekciu FAQ na konci tohoto článku.
Teraz je čas začať programovať. Ak sa chystáte v procesore programovať aj poistky (fuses), vedzte, že tieto sa pogramujú až nakoniec!.
Programovanie procesora v PonyProg2000
V menu postupujeme nasledovne: File-> Open Program (Flash) file.
Označíme požadovaný súbor a dáme otvoriť. Do programu sa týmto načíta program z .hex súboru.
Napálenie realizujeme príkazom menu: Command -> Write Program (FLASH).
Počkáme na zápis a je to!. Zápis do pamäti EEPROM je analogický.
Pozn.: Všetky spomínané funkcionality v menu majú aj svoje ekvivalentné ovládanie vo forme tlačítok v hlavnom okne programu.
Pod nasledujúcim obrázkom sú popísané funkcionality ekvivalentné k funkciám v menu Command
Popis funkcií zľava:
Read ALl, Read Program (FLASH), Read data (EEPROM), Write ALl, Write Program (FLASH), Write data (EEPROM), Erase, Security and Configuration bits.
Ak potrebujete nastaviť poistky, teraz je ten správny čas.
Z menu zvolíme: Command -> Security and Configuration bits.
Nastavíme požadované poistky a stlačíme Write. Nečudujte sa, ak ste nastavili poistky na externý oscilátor a program vám vypíše chybu. Je to najskôr tým že požadovaný oscilátor nieje pripojený k procesoru.
FAQ
1. Pri stlačení tlačidla Probe vypíše Test Failed
Skontrolujte pripojený pocesor, jeho napájanie, právne prepojenie koncovky LPT a procesora, prípadne či je port LPT povolený v BIOSe na matičnej doske. Je taktiež možné že port využíva iný program.
2. Pri stlačení tlačidla Read All napíše Device missing or unknown device (-24)
Ak počítač procesor najde ale aj tak vám vypíše túto chybu, je vysoko pravdepodobné že je v procesore nastavená zlá kombinácia poistiek, ktorá nastavuje taktovanie procesora na externý zdroj, alebo kryštál. Riešením je pripojiť kryštál na vstupy Xtal1,Xtal2, prípadne pripojiť medzi Xtal1 a GND zdroj externého taktovacieho signálu cca 1MHz (v ďalšom článku je toto podrobne opísané). Chyba môže byť aj v zakázanom resete. Toto sa dá vyriešiť použitím vysokonapäťového paralelného programátora (nebojte sa ide len o 12V). Schéma niečoho podobného je na http://cs.wikibooks.org/wiki/Programujeme_jedno%C4%8Dipy
Doplňujúce info