Menu
Leptanie DPS s HCL+H2O2
Leptanie je samostatná kapitola každého elektrotechnika. Prinášam vám opis postupu, ktorý realizujem ja. Leptacím roztokom je zmes HCL+H2O2 (kyseliny chlórovodíkovej a peroxidu vodíka) .
Na leptanie plošných spojov je možné použiť radu metód. Ja využívam tú najdostupnejšiu - Kyselinu chlórovodíkovú a peroxid vodíka. Obe látky je možné zohnať v drogérii. Kyselinu používam koncentrovanú (presnú hustotu neviem pretože to je ešte zo starých neoznačených zásob) a peroxid používam 30%. Pri týchto pomeroch trvá leptanie niečo okolo 15-30 minút. Je to výhodné hlavne pre začiatočníka, pretože nedôjde k podleptaniu ciest a z roztoku sa neuvoľnujú tak rýchlo jedovaté výpary.
Na 1dl roztoku budeme potrebovať :
- 15ml HCL(kyselina chlórovodíková)
- 10ml 30% H2O2(peroxid vodíka)
- 75ml H2O (voda :D)
- hlbšiu misku (nie z kovu, plast moze byt)
- prípravok na vyberanie DPS z roztoku
V prípade, že potrebujete len malé množstvo, vypočítal som aj pomery pre 0,25dl roztoku:
- 3,75ml HCL(kyselina chlórovodíková)
- 2,5ml 30% H2O2(peroxid vodíka)
- 18,75ml H2O (voda :D)
Postup:
Ako nádobu som použil obyčajný kuchynský tanier. Je z pálenej hliny a ešte aj glazúrovaný ( :) ). Do nádoby nalejeme vodu. Pomaly prilievame kyselinu a opatrne miešame. Takisto pomaly prilejeme peroxid a premiešame. (Pozor, z bezpečnostných dôvodov najprv musí ísť voda, až potom zbytok.) Teraz je roztok hotový. Vložíme DPS (najlepšie v nejakom prípravku, ktorý umožní bezproblémovú manipuláciu s DPS) a počkáme na vyleptanie. Roztok sa po čase sfarbí do azúrovo modrej farby od mede a slabne. Ak by bol už príliš slabý, postačí priliať kúsok peroxidu a roztok ožije. Po vyleptaní zostanú na DPS len zafarbené cesty. Vtedy vyberieme dosku z roztoku, umyjeme ju vodou a farbu pokrývajúcu cesty zotrieme. (v prípade toneru je možné použiť napríklad odlakovač na nechty). Výsledný očistený produkt natrieme štetcom zo strany spojov kolofóniou rozpustenou v liehu.
POZOR!!! Narábate s kyselinou a peroxidom, ktoré patria medzi silné žieravinyny. Pri práci používajte ochranné rukavice a okuliare! Sám som mal prvý krát ruky biele od peroxidu a to som sa chytil len vlhkého sáčka, v ktorom bola nádoba s peroxidom.
Pripájam pár nápadov na prípravok pre manipuláciu s DPS v roztoku:
A výsledok celého procesu? Nasledovný obrázok.
Recyklácia a ďalšie použitie roztoku
Je možné roztok použiť aj ďalej na leptanie. Podľa stupňa nasýtenia meďou je sfarbený do azúrovo modra až čierna. Stačí priliať do roztoku kúsok peroxidu a hneď ožije. Skladovať sa dá bez problémov. Ja ho pre istotu skladujem v sklenenej fľaši od liehu. Ak však nechcete čakať dlho na vyleptanie, radšej vždy použite nový roztok.
Ak do roztoku ponoríte akýkoľvek kovový predmet (a aj hliník), naviaže na jeho povrch vrstva medi. Táto sa ale zvykne odlupovať. Taktiež je možné rozpustenú meď extraktovať pomocou elektrolýzy. Tu sa meď nenaviaže na povrch vložených elektród a je ju možné ľahko z elektródy odstrániť.
Zatiaľ som našiel len jednu priamu aplikáciu, kde je možné túto meď využiť - a to pri zafarbovaní plameňa. Trebars pri výrobe fontán z pušného prachu je možné do zmesy priamo primiešať extrahovanú vysušenú meď a tak zafarbiť plameň na zeleno.
Doplňujúce info