Menu
Jednoduchá indukčná sonda
Toto zapojenie je praktické hlavne v prípade, že hľadáte elektrické vedenie v stenách, alebo potrebuje len vedieť, či je vodič pod napätím. Ako detektor je použitý tranzistor JFet ...
Túto schému som davnejsie nasiel v amaterskom radiu a tak som na nu navrhol plosny spoj a J. Belza mi poradil ochranu vstupu proti VN (ochranu nieje potrebné pre fungovanie zariadenia zapojiť). Zariadenie som zostrojil a prakticky využil 2 krát pri mojej práci s telefónnymi rozvodmi. Prakticky by sa k nemu hodil aj nejaký generátor, ktorý dúfam čoskoro pridám.
Popis zapojenia
Na obr. 1 je schéma jednoduchého prístroja, ktorý umožňuje vyhľadať pod omietkou vedenia elektrické siete. Hľadač je vlastne citlivý zosilňovač, ktorý zosilňuje a reprodukuje v pripojených sluchátkach sieťový brum prenášaný kapacitnou väzbou z hľadaného vedenia. Zosilňovač hľadača je dvojstupňový. Prvý stupeň s veľkým vstupným odporom je osadený tranzistorom typu JFET (T1). Druhý stupeň obsahuje bipolárny tranzistor T2 v zapojení so spoločným emitorom. LED D1, zapojená v emitore T2, určuje pracovný bod T2 a svieti trvale - možno ju preto použiť ako indikátor zapnutia prístroja. Blízkosť hľadaného sieťového vedenia je indikovaná brumom v sluchátkach (SP1), zapojených v kolektorovom obvode T2. Vhodné sú bežné sluchátka pre walkmana s impedanciou každej vložky asi 30 Ohm. Úspešne som otestoval a implementoval do hotovej schémy aj obyčajné telefónne sluchadlo (40 Ohm). Konektor pre sluchátka (zásuvka Jack 3,5 mm) musí byť stereofónny a musí byť zapojený tak, aby obe sluchátkové vložky boli zaradené do série. Toto platí ale len v prípade, ak nepoužijete telefónne sluchadlo ale sluchátka z walkmana. Prístroj je napájaný napätím 9 V z batérie B1, odber prúdu je asi 5,5 mA. Napájanie sa zapína miniatúrnym posuvným (alebo páčkovým) spínačom S1. Súčiastky hľadača sú pripájkované na plošnom spoji, ktorý je zobrazený na obrázku 2. Pretože hľadač musí byť tienený, je umiestnený v krabičke, ktorej steny sú oblepené hliníkovou fóliou, ktorá je spojená so zemou hľadača. Otestovať je ho však možné aj bez tienenia. Ako skúšobný hrot je použitý kus drôtu vyčnievajúci 15 až 20 mm z krabičky. Vstupný JFET T1 nie je nijak chránený voči statickej elektrine, a preto nie je vhodné dotýkať sa hrotom neizolovaných kovových predmetov. Aj tak je vhodné umiestniť T1 do objímky, aby ho bolo možné jednoducho vymeniť v prípade náhleho "odchodu". Tento nedostatok je možné vyriešiť pripojením obvodu na obrázku 3 k obvodu.
Implementácia v praxi
Prístroj nemá žiadne nastavovacie prvky a pracuje "na prvé zapojenie". V prípade potreby je možné zmenšiť citlivosť zariadenia zmenšením odporu rezistoru R1. Hľadač je natoľko citlivý, že okrem vyhľadávania sieťových vedení môže slúžiť aj k indikácii elektrosmogu. Pri mojich pokusoch s týmto zaujímavým obvodom sa to potvrdilo. Detekoval dokonca statické elektrické pole, ktoré sa vytvára nad obrazovkami, mobilné telefóny v okruhu 10 metrov a ako bonus aj zvukový signál šíriaci sa vodičom do reproduktorov vo vzdialenosti 4 cm od samotného vodiča pri príkone 10W do vodiča. Tento obvod úspešne používajú moji bývalí kolegovia na slovak telecome.
Ochrana proti vysokemu napätiu
Doplňujúce info